Odwrócona hipoteka – dla kogo?


Czym jest kredyt hipoteczny wiedzą wszyscy, jednak nie każdy spotkał się z pojęciem odwróconej hipoteki. Na czym to zatem polega i kto może z niej skorzystać? To rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim dla seniorów, a opiera się na zrzeczeniu praw do własnego mieszkania w zamian za otrzymanie co miesięcznej wpłaty. Odwrócona hipoteka będzie zatem dobrym pomysłem dla każdego emeryta, który potrzebuje dodatkowego dochodu.

Decydując się na odwróconą hipotekę możemy zasilić swój miesięczny fundusz nawet o tysiąc złotych. Ta wartość ustalana jest zazwyczaj w oparciu o metraż i stan mieszkania. Nie każdy jednak chce zrezygnować ze swojego mieszkania Oczywiście za naszego życia nikt nie będzie miał prawa kazać nam się z niego wyprowadzić. Całkowite przeniesienie praw następuje dopiero po naszej śmierci. Nie każdy chce jednak zrezygnować ze swojego mieszkania, oznacza to bowiem, że nie pozostawi po sobie nic w spadku, a dla niektórych jest to bardzo istotne.

Kto może skorzystać z odwróconej hipoteki?
Odwrócona hipoteka skierowana jest wyłącznie do osób starszych, po 65 roku życia. Za przekazanie nieruchomości, otrzymają oni comiesięczną wpłatę na konto bankowe. Jak już wcześniej powiedziano, kwota wpłaty może być zróżnicowana. Istotną rolę odgrywa także płeć oraz wiek osoby, która decyduje się na to rozwiązanie. Zazwyczaj im starsza osoba, tym kwota miesięczna jest wyższa. Prawnicy doradzają jednak szczególną ostrożność podczas podpisywania tego rodzaju umów. Osoby starsze często są wykorzystywane, gdyż uznaje się je za bardziej naiwne. Łatwo przeoczyć zapis drobnym drukiem, który będzie szkodliwy dla osoby zainteresowanej. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy koniecznie należy skonsultować się z prawnikiem bądź radcą prawnym.  Warto o takim kroku poinformować także rodzinę, gdyż odwrócona hipoteka wiąże się z wyprowadzeniem majątki z przyszłego spadku. Może się okazać, że najbliżsi chętnie nam pomogą, szczególnie jeżeli będą mogli liczyć na przejęcie nieruchomości. Dość powszechnie zdarza się także, że wartość mieszkania zostaje zaniżona, dlatego dobrze powołać się na własnego rzeczoznawcę.

Przebieg podpisania umowy

Po pierwsze senior powinien mieć gwarancję dożywotniego korzystania ze swojej nieruchomości. Nie ma mowy o sytuacji, kiedy zostanie zmuszony do wyprowadzki. Po drugie wycena musi zostać wykonana przez rzeczoznawcę i to na jej podstawie ma być obliczona kwota świadczenia. Po trzecie zaś podpisanie umowy ma być wieloetapowe aby na każdym z etapów istniała możliwość odstąpienia od umowy. Gdy świadczenie nie wpłynie na konto seniora ma on prawo do wycofania się z zawartego porozumienia.

Innym rozwiązanie i alternatywą dla odwróconego kredytu hipotecznego może być renta dożywotnia. Jest ona wypłacana do końca życia, a nie jak w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego jedynie przez określony okres czasu (zazwyczaj wynosi do 10 lat). Zanim zdecydujemy się na tak poważny krok, warto przedyskutować wszelkie uwagi i zastrzeżenia z radcą prawnym.