Kiedy warto sięgnąć po kredyt?

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu w banku jest ostatecznością, niektórzy zaś korzystają z tego rodzaju pożyczek przy różnych okazjach. Prawa jest taka, że życie na kredyt nie jest najrozsądniejszym wyborem. Zdarza się jednak, że warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Kiedy będzie to dla nas najbardziej korzystne? Najlepiej wtedy, gdy będzie się to wiązać z jakaś inwestycją, która w niedługim czasie może przynieść nam wymierne zyski. Najgorszym pomysłem będzie wydanie pożyczonych pieniędzy na bieżące wydatki. Nie nauczy nas to w żaden sposób oszczędzania, a może wręcz wyrobić pewien nawyk.

Wybierając się do banku po kredyt czy też korzystając z wszelkiego rodzaju chwilówek, musimy koniecznie mieć na uwadze odsetki, które będziemy zobligowani spłacić. Może czasami lepiej zacisnąć pasa i trochę oszczędzić, zamiast przepłacać. Niekiedy warto trochę poczekać na realizację swoich planów, ale nie borykać się ze spłatą kredytu.

Kredyt hipoteczny

To najczęstszy rodzaj kredytu, którzy zaciągają Polacy. Przeważnie są to osoby młode pomiędzy 25-35 rokiem życia, która mają zamiar założyć swoją rodzinę. Niestety, bardzo rzadko stać ich na zakup mieszkania. Nieliczni mogą liczyć w tym przypadku na pomoc rodziny, inni którzy takiej pomocy są pozbawieni, muszą jakoś poradzić sobie sami. Kredyt hipoteczny jest wówczas dla nich najlepszym rozwiązanie. Okres spłaty takiego kredytu zależny jest od wysokości rat, jakie zdecydujemy się spłacać. Zazwyczaj jest on bardzo długi i wynosi od 15 do nawet 25 lat. Można zatem powiedzieć, że będziemy nim związani przez znaczną część naszego życia. Zazwyczaj taki kredyt znacznie chętniej przydzielany jest małżeństwo aniżeli osobom samotnym. Współcześnie osoby młode mogą także liczyć na dofinansowanie korzystając z programu Mieszkanie Dla Młodych.

Kredyt hipoteczny przyznany może być wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, bądź takim, które wykażą stałe źródło dochodu.

Własna działalność gospodarcza

Założenie własnej działalności gospodarczej również może być dobrym pretekstem do skorzystania z kredytu. Otworzenie własnego biznesu wiąże się bowiem ze znacznym wkładem własnym. Potrzebny będzie nam zatem dobry biznes plan. Zazwyczaj kwota takiej pożyczki jest ograniczona i zależna od wielu czynników. Osoby młode mogą jednak liczyć na pewne wsparcie, takie jak chociażby dofinansowania unijne, z których warto skorzystać. Nieco trudniej mogą mieć osoby, które chcą zaciągnąć kredyt w oparciu o prowadzoną już działalność gospodarczą. Musze one bowiem przedstawić dokładne dochody swojej firmy. Często aby uzyskać taki kredyt, firma musi istnieć na rynku już od jakiegoś czasu. Przeważnie jest to minimum 6 lat, a w niektórych przypadkach nawet 10.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu niesie ze sobą poważne konsekwencje. Nie należy jej więc podejmować zbyt pochopnie. Najlepiej będzie skonsultować ją z doradcą finansowym, który wybierze nam najlepsze warunki spłat.